در اقدامی کم نظیر یک قلاده پلنگ توسط محیطبانان در پارک ملی تندوره شهرستان درگز زنده گیری شد‌.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از پایان موفقیت آمیز عملیات بیهوشی و زنده گیری یک قلاده پلنگ در خراسان رضوی خبر داد.

به گزارش درگز آنلاین در پی حملات متعدد یک قلاده پلنگ به سگهای گله دامداران در روستای ارباب در کلاته چنار واقع درحاشیه پارک ملی تندوره، بلافاصله تیم درمانی و نجات برای زنده گیری این پلنگ به منطقه اعزام شدند.

وی ضمن اشاره به اینکه پروژه بیهوشی به کمک بلو پایپ و زنده گیری این پلنگ نر ۵ ساله که اقدامی بی نظیر در سطح کشور است با موفقیت انجام شد ادامه داد: خوشبختانه این سومین پلنگی است که ظرف یک سال گذشته از سوی تیم درمانی نجات حیات وحش استان وارد فرایند درمانی می شود.

همتی ادامه داد: آثار زخم روی بدن این پلنگ و خصوصا عفونتهای ناشی از محل فرورفتگی دندان نیش بر قسمتهایی از بدن این حیوان گواه بر نزاع و درگیری با گراز بود و به نظر می رسد پس از مصدومیت ناشی از این نزاع ،پلنگ توان لازم را برای شکار در زیستگاه اصلی نداشته است و به ناچار به روستای حاشیه منطقه پناه آورده است.

این مقام مسئول با ابراز خرسندی از اینکه روستائیان و بومیان منطقه که دراثر حمله پلنگ دچار خسارت هایی شده بودند از آسیب رساندن به این گونه ارزشمند خود داری و مراتب را به حفاظت محیط زیست استان اطلاع داده اند گفت: این برخورد از سوی اهالی این روستای مرزی گواه بر اثر بخشی دوره های آموزشی زیست محیطی جوامع محلی بوده است که اهمیت تنوع زیستی و خصوصا گونه پرچم پلنگ را طی دوره های متمادی یاد آور شده است.

همتی با اشاره به انتقال موفق این پلنگ از شهرستان درگز به اداره کل حفاظت محیط زیست استان جهت آغاز مراحل درمانی گفت: دامپزشک این اداره کل، فرمانده یگان حفاظت و کارشناس مسئول نظارت بر امور حیات وحش حیات وحش استان در تیم اعزامی با تجهیزات کامل حضور داشتند و پس از پایش منطقه به کمک اهالی روستا، پلنگ با موفقیت بیهوش و از طریق قفس زنده گیری به مشهد انتقال یافت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان ضمن اشاره به اینکه امروز صبح پلنگ انتقال یافته که دچار ضعف شدید جسمانی است،آماده انتقال به دامپزشکی جهت انجام معاینات لازم است گفت: پس از آن این گربه سان ارزشمند برای گذراندن دوران نقاهت به باغ وحش مشهد منتقل خواهد شد.

انتهای خبر /

پسندیدم(۱)نپسندیدم(۰)
اشتراک گذاری از درگز آنلاین :
اشتراک گذاری از درگز آنلاین :
لینک کوتاه: http://dargazpress.ir/O12NP

  • منبع خبر : روابط عمومی اداره حفاظت از محیط زیست درگز